Zažívate intímne bolesti? Možno to spôsobujú maternicové myómy - Myom

Zažívate intímne bolesti? Možno to spôsobujú maternicové myómy

Myómy môžu mať negatívny až frustrujúci vplyv na intímny život pacientky. Dlhodobé a silné krvácanie, ale aj slabosť, únava a mnohé ďalšie symptómy myómov, môžu u ženy spôsobiť znižovanie sebavedomia a celkový pocit nepohody a nesúladu s vlastným telom. Táto situácia môže vyústiť až do nezáujmu o intimitu. Niekedy sa tu však problémy nekončia. Myómy môžu skutočne spôsobovať bolestivý pohlavný styk.

Fyzická bolesť

Odborne sa bolesť pri pohlavnom styku nazýva dyspareunia a môže mať niekoľko príčin – aj fyziologických aj psychických. Podľa miesta, kde k nej dochádza, ju rozdeľujeme na povrchovú a hlbokú.

Povrchová dyspareunia je bolesť na pyskoch alebo na otvorenej či dolnej časti vagíny. Bolesť je okamžitá a zvyčajne prestane, keď sa zastaví pohlavný styk. Medzi možné príčiny zaraďujeme vaginálnu suchosť, popôrodné jazvy, opuch vaginálnych žliaz, vaginizmus (nedobrovoľná kontrakcia vaginálnych svalov pri styku), vulvodynia (precitlivenosť vulválneho tkaniva) alebo zjazvenosť kože (leukénová skleróza). Ak sa maternicové myómy nachádzajú v blízkosti krčka maternice, teda v spodnej časti, žena väčšinou trpí povrchovou dyspareuniou a vnikanie do pošvy počas pohlavného styku jej môže spôsobiť extrémne nepohodlie.  Zároveň je možné, že žena pociťuje bolesti aj pri jednoduchom zavádzaní tampónu.

Hlboká dyspareunia je bolesť v hornej časti vagíny, panvy alebo stehien. Bolesť môže trvať niekoľko minút alebo aj hodín po pohlavnom styku. Možné príčiny zahŕňajú endometriózu (čiastočky sliznice maternice sa nachádzajú mimo maternice), cysty vaječníkov, zápal močového mechúra, panvy alebo čriev … alebo maternicové myómy. Ak sa myómy nachádzajú v hornej časti maternice, je väčšia šanca, že žena bude mať hlbokú dyspareuniu.

Znížené libido

Skúsenosti s takouto bolesťou môžu vážne ovplyvniť vašu túžbu po intimite, rovnako ako vaše potešenie zo sexu, keď k nemu príde. Strata motivácie alebo záujmu o sex, ktorú spôsobuje bolesť, je úplne pochopiteľná, ale napriek tomu si vyberá daň na prosperovaní vášho vzťahu. Je dôležité, aby ste o týchto intímnych problémoch diskutovali. Hoci pokladáte pokles libida za sklamanie či hanbu, mali by ste o tom vo vzťahu otvorene rozprávať. Obidvaja budete minimálne informovaní, možno si dočasne nájdete iné cesty na vzájomné uspokojovanie, ako pohlavný styk. Informovanosť o vzájomnom zdravotnom stave je vo fungujúcom partnerstve nevyhnutnosťou, ktorá pomôže zmierniť pocit odmietnutia alebo vylúčenia.

Nemusí to tak byť

To, či u vás bolesť pri pohlavnom styku spôsobujú myómy, môžete ľahko zistiť tak, že si porovnáte ostatné príznaky myómov. Nájdete ich v našom článku o symptómoch.

Ak je bolestivý sex spôsobený maternicovými myómami, choďte k svojmu gynekológovi na diagnostiku, aby ste sa čo najskôr mohli začať liečiť.

Späť