Sú bylinky naozaj odpoveďou na maternicové myómy? - Myom

Sú bylinky naozaj odpoveďou na maternicové myómy?

Určite ste postrehli články a dobré rady na internete o tom, ako vám bylinky dokážu pomôcť pri potláčaní symptómov myómov. Môžu mať však bylinky až takú moc, že vás z myómov  vyliečia?   

Vráťme sa na začiatok

Maternicové myómy definujeme ako benígny nárast hladkého svalstva a vláknitého spojivového tkaniva. Myóm môžete mať iba jeden alebo aj viac. Menia sa v závislosti od liečby estrogénom a mnohé zanikajú po menopauze. Niektoré sa počas tehotenstva rýchlo zväčšujú. Viaceré z nich sú asymptomatické a nepociťujete žiadne závažnejšie príznaky. Čo ponúkajú prírodné terapie? Možno dokážu potlačiť nepríjemné pocity a symptómy myómov, ale myómy neliečia. V najhoršom scenári vedie prírodná liečba k chirurgickému zákroku, keďže myómy narastú do enormných rozmerov a lekár už v takom prípade nemá inú možnosť. Nepodľahnite tejto atraktívnej alternatíve, len hazardujete s vlastným zdravím.

Chirurgia alebo nie?

Liečba myómov nie je čiernobiela. Mnoho rokov sa myómy liečili len invazívne, v súčasnosti už majú pacientky na výber viac možností. Prvé informácie väčšina žien nehľadá u svojho gynekológa, ale u „kamarátov“ na internete, pritom liečba každej pacientky vyžaduje individuálny prístup.  Pre správne rozhodnutie je veľmi dôležité, aby ste mali k dispozícii všetky fakty a poznatky o tom, ako sa zbaviť symptómov myómov. Cesta každej ženy je iná, a preto by ste tú najlepšiu voľbu pre vás mali urobiť vy, spolu s vašim lekárom.

Na internete nájdete rôzne odkazy na weby s rastlinnými prípravkami, ktoré často nie sú  podrobené dôkladnému testovaniu alebo výskumu. Aj keď tieto byliny nemusia spôsobiť žiadnu škodu na zdravotnom stave, ich účinnosť na myómy je viac ako otázna. Navyše hovoríme len o potlačení symptómov myómov, žiadne bylinky nedokážu ich veľkosť zmenšiť. A najmä pri intenzívnych príznakoch môžete s bylinkami len strácať čas, ktorý by ste vedeli využiť na účinné zmenšovanie myómov vhodnou medikamentóznou liečbou.

Ako sa správne rozhodnúť?

Ak si myslíte, že alternatívne terapie vám nestačia, čo najskôr si dohodnite termín u vášho gynekológa, kde vám bude urobená prehliadka spolu s diagnostikou. Neobávajte sa chirurgického zákroku a informujte sa u lekára o všetkých možnostiach liečby. Najmä tie neinvazívne sú v posledných rokoch na vzostupe, pretože dokážu zachrániť maternicu a aj rekonvalescencia  je rýchlejšia.

Majte na pamäti…

Ste žena, ste alebo chcete byť matkou a myómy vás dostali do veľkého stresu. Rozhodnutie o liečbe nie je jednoduché, a preto nehazardujte so svojím zdravím. Chcete liečbou podstupovať lotériu? Akokoľvek sa rozhodnete, nezdržujte účinnú a overenú liečbu tou „prírodnou.“  Zistite, aké máte možnosti liečby a nebojte sa na čokoľvek opýtať, ak niečomu nerozumiete. Váš lekár vám určite rád poradí a pomôže zvládnuť liečbu myómov čo najlepšie.  

Späť