Správanie myómov počas gravidity - Myom

Správanie myómov počas gravidity

Asi nikoho neprekvapí, keď ženu, ktorá čaká dvojičky, lekár špeciálne sleduje počas celého tehotenstva. Koniec koncov, dáva to zmysel: priestor v maternici je spravidla pre jedno dieťa. Ak sa tlačia dvaja v mieste pre jedného, nie je to pohodlné a v niektorých prípadoch to môže byť aj nebezpečné, ak si deti vzájomne tlačia na dôležité časti tela.

V prípade dvojičiek všetko chápeme a snažíme sa im zabezpečiť maximálne pohodlie, čo sa ale stane vtedy, keď sa plod v maternici delí o svoj priestor s iným susedom – maternicovým myómom veľkosti iného plodu? Ak ste o tom ešte nevedeli, myómy okrem priestorového problému môžu počas tehotenstva privodiť aj iné závažné tehotenské komplikácie. Našťastie, väčšina tehotenstiev s myómami končí zdravým dieťatkom a relatívne zdravou matkou (myómy pôrodom nezmiznú), ale je dobré uvedomiť si možné riziká.

 

Ešte predtým, ako pristúpime k jednotlivým rizikám, je dôležité spomenúť fakt, že rovnaké hormóny – progesterón a estrogén, ktoré napomáhajú vášmu tehotenstvu, žiaľ, súčasne podporujú aj rast myómov, a to predovšetkým v prvom trimestri.

Potrat 

Myómy, najmä tie mnohopočetné alebo rastúce do dutiny maternice, zvyšujú riziko potratu, a to najmä na začiatku tehotenstva. Pri výskyte myómov počas tehotenstva je riziko straty plodu najvyššie a dochádza k nemu aj najčastejšie.

Odtrhnutie placenty

Ak sa myóm nachádza a rastie blízko placenty, existuje vyššie riziko, že sa placenta môže začať oddeľovať od steny maternice skôr, ako je dieťa pripravené na narodenie. Môže to spôsobiť silné krvácanie, bolesť a ohrozenie života nenarodeného dieťaťa.

Predčasný pôrod

„Táto maternica nie je dostatočne veľká pre nás oboch….“  V neskoršom štádiu tehotenstva môžu myómy zvýšiť riziko predčasného pôrodu.

Bolesť brucha

V zriedkavých prípadoch môže myóm počas tehotenstva zaniknúť. Dochádza k tomu vtedy, ak je myóm nedostatočne zásobovaný alebo vyživovaný krvou čo môže spôsobiť napríklad rozširujúca sa maternica. Tkanivo myómu tak začne degenerovať a postupne odumiera. Aj keď to nie je pre vás alebo vaše dieťa nebezpečné, môže to veľmi bolieť.

Indikácia cisárskeho rezu

Na indikáciu cisárskeho rezu vplýva mnoho faktorov aj u zdravej ženy bez myómov, pri budúcej mamičke s myómami ešte pribúdajú ďalšie:

Starajte sa o seba

Ak sa vám podarilo otehotnieť aj s myómami, je to úžasné! Niektoré ženy s myómami otehotnejú len veľmi ťažko, tak si to vážte. Teraz robte všetko pre to, aby sa vaše dieťatko bezpečne narodilo, dodržujte najmä pokyny lekárov. S partnerom si celú situáciu tiež podrobne preberte. Obaja musíte mať spoločný cieľ donosiť dieťatko. Doprajte si pokoj, chápavý partner vám ku tomu dopomôže.  Postarajte sa o zdravý jedálniček počas celého tehotenstva s dostatkom kvalitných živín a dodržujte správny pitný režim.  Keďže potreba železa postupujúcou graviditou výrazne stúpa, užívajte ho v čo  najprirodzenejšej forme (napríklad Globifer Forte s prírodným hémovým železom), predídete tak chudokrvnosti (anémii).

Ak máte bolesti alebo akékoľvek otázky týkajúce sa vášho stavu, poraďte sa so svojím lekárom. Absolvujte pravidelné ultrazvukové vyšetrenia, aby váš lekár mohol sledovať nielen vývoj dieťatka, ale aj správanie myómov.

Nakoniec trochu humoru, snáď vám to v dobrom pomôže :). Ako gravidná myómová trpiteľka kedysi napísala: „Keďže sme chceli presvetliť celú situáciu, rozhodli sme sa spolu s mojím mužíčkom dať nášmu myómu meno. (Pomenovali sme ho po bývalom neobľúbenom šéfovi 🙂 ).“

Späť