PRÍBEH: Počuli ste už o „pôrode“ myómu? - Myom

PRÍBEH: Počuli ste už o „pôrode“ myómu?

O pôrode počula už každá žena, ale pôrod myómu? Tento zriedkavý úkaz v medicíne sa stal aj na Slovensku a to dokonca dvom rôznym pacientkam. Príbehy, ktoré inšpirujú a dávajú mnohým ženám nádej, že v predmenopauzálnom veku neprídu o maternicu a veci s tým súvisiace.

Adriana sa vo svojich 47 rokoch vybrala na preventívnu prehliadku tak ako každý rok. Gynekologička jej zistila submukózny myóm veľkosti 12 milimetrov. Žiadne iné ťažkosti Adriana nepociťovala, mala pravidelnú menštruáciu, ktorá trvala cca 6 dní. Približne o pol roka prišla Adriana za lekárkou s bolesťami v podbrušku. Po USG vyšetrení bola lekárka aj s Adrianou múdrejšie – myóm narástol na 22 milimetrov. Dohodli sa, že myóm budú sledovať v pravidelných intervaloch. O ďalších 9 mesiacov sa pridružili ďalšie komplikácie. Adriana dostala mykózu a jej menštruačné krvácanie sa predĺžilo na 10 dní a bolo silnejšie než bola zvyknutá.

Po všetkých vyšetreniach a ustálení situácie s mykózou sa lekárka s Adrianou zhodli, že vyskúšajú medikamentóznu liečbu myómu, keďže Adriana operáciu odmietla. Absolvovala dva trojmesačné liečebné cykly liečby s dvojmesačnou prestávkou. Výsledkom bolo, že sa cítila dobre (nepríjemné príznaky sa stratili) a myóm sa zmenšil. Počas tretieho liečebného cyklu sa Adriana k lekárke opäť vrátila, tentokrát s hnedým výtokom, ktorý trval asi tri týždne (Adriana bola odcestovaná, inak by prišla určite skôr 😊). Pri ultrazvukovom vyšetrení gynekologička zistila, že myóm už v maternici nebol. Ten sa pod vplyvom liečby zmenšil a pôsobil ako cudzorodé tkanivo. Zdravá časť maternice vypudila takto zmenšený myóm do dutiny maternice, ktorý sa zachytil v krčku maternice a bol viditeľný len pri vyšetrení cez krčok maternice.

Adrianu lekárka poslala do nemocnice s podozrením na diagnózu myoma nascens, tzn. rodiaci sa myóm po odlúčení sa z maternice, čo aj lekári potvrdili. V nemocnici Adriane v celkovej anestéze rozšírili krčok maternice a myóm  vybrali. Následné histologické vyšetrenie potvrdilo pôvodnú diagnózu, že išlo o myóm. Bez potreby skalpelu a rezu do maternice je teraz Adriana v úplnom poriadku, zbavila sa myómu a má normálnu, nebolestivú menštruáciu.

Ivica, 48 ročná manažérka mala priebeh skoro podobný, ale oveľa intenzívnejší. Keď myóm narástol do veľkosti 28 milimetrov, rozhodla sa absolvovať medikamentóznu liečbu. Už v prvom trojmesačnom cykle začala mať krvavý výtok, s ktorým odišla na vyšetrenie za svojím gynekológom. Ten okamžite rozpoznal diagnózu myoma nascens a poslal Ivicu do nemocnice. Lekári diagnózu potvrdili a „uvoľnený“ myóm z maternice vybrali. 48 ročná Ivica tak okrem dvoch pôrodov svojich detí absolvovala tretí. Tentokrát bez dieťatka, ale takisto s úspešným koncom, keďže „porodila“  nepríjemný myóm.

Príbehy nám dokazujú, že sa nemusíte hneď po diagnostikovaní myómu „zbavovať“ maternice alebo podstupovať chirurgické zákroky či embolizáciu maternice. Požadujte od svojho lekára, aby najskôr vyskúšal farmakologickú liečbu (pokiaľ je to možné), ktorá môže mať aj takýto kuriózny, ale šťastný koniec. Najmä v období pred menopauzou je až zbytočné riskovať operáciu, keďže myómy sa po prechode do postmenopauzy sami od seba zmenšujú až miznú. Spolurozhodujte o svojom tele a o svojom zdraví.

Chráňte si svoje telo pred zbytočnými chirurgickými zásahmi, ktoré môžu mať ešte horší dopad ako na vašu psychiku, tak aj na fyzické telo. Rozhodnutie je na vás, lekár by mal rešpektovať vaše preferencie, želania a plány do budúcnosti. Všetkým pacientkam s myómami držíme palce pri uzdravovaní a správnych rozhodnutiach pri liečbe týchto nepríjemných nezhubných nádorov. Vyberte si VAŠU cestu ku zdraviu.

Späť