PRÍBEH: Mala som to tak pekne naplánované... - Myom

PRÍBEH: Mala som to tak pekne naplánované…

Všetko som mala naplánované – frajer, manžel, deti, pes, rodina… Niekedy to však býva inak, ako si naplánujete a presne to je môj príbeh.

Začiatok mojej cesty

Prvú časť môjho plánu som úspešne zvládla, keď som sa vydala za môjho dlhoročného frajera. Deti sme nechceli hneď po svadbe, plány boli najskôr vyriešiť spoločné bývanie, trochu si pocestovať po svete… veď to poznáte. Keď sme už reálne začali uvažovať o spoločnom potomstve, nedarilo sa nám počať prirodzenou cestou. Išli sme do centra asistovanej reprodukcie, zistili, že na maternici mám niekoľko myómov. Nerobili mi žiadne problémy, akurát som zistila, že moja silná menštruácia nie je „normálna“, ale že je to najčastejší príznak prítomnosti myómov maternice.

Ťažké obdobie

Vzhľadom na veľkosť myómov (neboli príliš veľké) sme sa rozhodli, že napriek diagnostikovaniu myómov podstúpim umelé oplodnenie bez predchádzajúcej liečby. Podarilo sa mi otehotnieť až na druhýkrát, ale moje prvé tehotenstvo sa neskončilo dobre. Kvôli myómom som v 12. týždni tehotenstva o bábätko prišla, čo ma neskutočne sklamalo a spôsobilo, že som sa na niekoľko týždňov uzavrela do seba a nechcela som nič riešiť, ani znovu otehotnieť, bola som nahnevaná na celý svet. S manželom sme prežívali veľmi ťažké obdobie a som mu vďačná, že to vtedy so mnou nevzdal. Veľmi som schudla, boli dni, keď som ani nevyšla z domu. Paradoxne až moje zdravotné problémy s menštruáciou ma opäť naštartovali k aktivite. Menštruácia bola stále silnejšia a trvala mi niekedy aj 10 dní. Povedala som si, že najskôr musím byť zdravá ja, až potom môžem na tento svet priviesť aj zdravé dieťatko.

Bola som odhodlaná

Vyhľadala som si odborníkov na myómy a rozhodla sa nadobro s nimi skoncovať. S mojím novým lekárom sme sa dohodli na tabletovej liečbe. Jeden trojmesačný cyklus mi stačil na to, aby sa mi myómy zmenšili. Nasledovala operácia, počas ktorej mi vyoperovali 2 myómy (jeden mi tam ostal), z toho jeden bol veľmi zle umiestnený, rovno v oblasti krčka maternice. Ten by mi určite spôsobil nemalé problémy pri pôrode, takže nakoniec sa potvrdila známa pravda: všetko je tak, ako má byť.

Z operácie som sa zotavovala pomerne rýchlo, nádej na vytúžené dieťa ma držala nad vodou. Asi po roku sme s manželom opäť dostali „zelenú“ na počatie nášho dieťatka. Bolo to najkrajšie obdobie môjho života. Cítila som sa zdravá, plná energie, zvládla by som aj „hory prenášať“.

Ďalšie komplikácie

Počať prirodzenou cestou sa nám opäť pol roka nedarilo a na dôvažok sa môj myóm, ktorý mi na maternici ostal, začal znova ozývať. Okrem silnej menštruácie má trápili aj silné bolesti v podbrušku a bolesti pri sexe. Snažila som sa to ignorovať – veď sme sa snažili o bábätko, ale nakoniec to bolo neprekonateľné. Už aj manžel bol z toho nervózny, videl ako pri tom trpím. Nedalo sa nič robiť, zašla som za svojím gynekológom, ktorý potvrdil, že myóm sa zväčšil. Znova sme nasadili tablety určené na liečbu myómov, ktoré mi už raz pomohli. Liečba zabrala aj tentokrát, myóm sa zmenšil a hneď po ukončení dvoch cyklov liečby som navštívila centrum asistovanej reprodukcie. Mala som 35 rokov a najvyšší čas otehotnieť, nechceli sme už viac čakať a po predchádzajúcich neúspešných pokusoch sme sa s manželom zhodli, že potrebujeme odbornú pomoc.

Konečne

Otehotnela som na prvýkrát,  čo bol zázrak, ako som sa dozvedela od ostatných žien, ktoré tam boli tretí či štvrtý raz. Ale nechcela som sa veľmi tešiť, nevedela som, ako to s mojím dieťatkom dopadne vzhľadom na to, že už raz som potratila a stále tam bol ten myóm… Prvý trimester som bola ako na ihlách, ako bábätko rástlo, zväčšoval sa aj myóm. Všetky testy som mala našťastie v poriadku a všetci ma ubezpečovali, že tentokrát sa to podarí. A vyšlo to! S manželom sme sa dočkali a narodil sa nám syn Ondrej. Síce sa na svet trošku poponáhľal a narodil sa predčasne, ale bol tu medzi nami, náš malý-veľký bojovník!

Späť