PRÍBEH: Kamarátstvo s myómami sa nevypláca - Myom

PRÍBEH: Kamarátstvo s myómami sa nevypláca

Bola som mladá, práve som dovŕšila osemnásť a celý život bol predo mnou. Veselá usmievavá „blonďatá“ kopa, ktorá si myslela, že svet je gombička. Ale to som ešte vtedy nevedela, že ma onedlho budú trápiť pre mňa neznáme ženské problémy. Čo sa vtedy začalo operáciou tzv. čokoládovej cysty na pravom vaječníku a jeho čiastočnom odstránení, o dvadsať rokov napokon vyústilo do myómov.

Mama mala už myómy

Dnes viem, že istú úlohu určite zohrala dedičnosť, keďže aj moja mama mala myómy, babka problémy s krčkom maternice a nejak podobne to bolo aj z otcovej strany rodiny. Sama mamina mi hovorieva, že ak sa niekedy stálo v rade na ženské ochorenia, ja som určite nechýbala a zobrala som si z každého pomyselného regálu. Len tak by sa dali vysvetliť všetky tie pliagy, ktoré ma postretli, vrátane endometriózy či zmrazovania krčka maternice tekutým dusíkom. Ale späť k myómom. Keď mi ich diagnostikovali, mala som asi 30 rokov. Najskôr to začalo vcelku nevinne, moja gynekologička mi oznámila, že mám myóm o veľkosti 2 cm, ale že to nie je nič vážne, že ho budeme sledovať. Chodila som k nej na pravidelné kontroly ako na klavír, aby som náhodou nič nezanedbala. Nechcela som totiž dopadnúť ako mamina, ktorej v 33 rokoch museli kvôli veľkým myómom odstrániť aj maternicu. Ja deti ešte nemám a tak predstava, že by som ich ani nemohla mať, bola ako nočná mora.  

S myómom som si žila vcelku priateľsky až do doby, kedy začal rásť. Už to neboli 2 cm ale 4 cm a ani som sa poriadne nenazdala, zrazu mi ich na maternici gynekologička napočítala tri. Dokonca, po porade s ňou, som zašla k ďalšiemu odborníkovi, ktorý mi odporučil ich odstránenie. Znovu ma budete operovať? Chcela som sa tomu vyhnúť za každú cenu, veď už jeden rez mám, neprosím si ďalší! A tak som si realitu nechcela vôbec pripúšťať, stále som verila, že sa to nejako spraví, že myómy zmiznú a že sa stane nejaký zázrak. Nestal sa. V návale povinností som na myómy pozabudla – poznáte to, prišla svadba, potom riešenie bývania a zrazu bolo pár rokov fuč.

Gynekologička mi zakaždým prízvukovala, že s tými myómami musím niečo robiť, no ja som o tom ani len nechcela počuť. Vy ale túto chybu nikdy nespravte, lebo to, čo potom nasledovalo, ma poriadne šokovalo

Mýomy na dovolenke 

S manželom sme sa vybrali na wellness pobyt do Trenčianskych Teplíc a veľmi sme sa tešili, že si oddýchneme. Už dlhší čas ma hnevala silná menštruácia s bolesťami, ale brala som to tak, že to je normálne. A preto mi ani neprišlo zrazu čudné, že mi trvá tentokrát akosi dlhšie a je ešte intenzívnejšia. Veď to prejde, dám si hrubšiu vložku a bude dobre. Že sa deje niečo strašné som pochopila v tretí deň pobytu a musela som sa urgentne dopraviť do trenčianskej nemocnice. Nechcem zachádzať do detailov, ale na sedadlo v aute som si musela dať igelitové vrece na odpadky, bola som vybavená hrubou vložkou aj tampónom, mala som na sebe rifle a medzi nohami som mala poskladanú veľkú hrubú osušku. Neuveríte, ale ani toto všetko nezabránilo tomu, aby som po nemocničnej chodbe nezanechávala krvavé stopy. Na slová sestričky, ktorá ma urgentne prijímala, nikdy nezabudnem: „Vy ste potratila?“ „Nie. Mám iba myómy…“ Bol to hrozný pocit, to krvácanie sa jednoducho nedalo zastaviť. Poležala som si pár dní v nemocnici, kde sa rozhodovali, čo so mnou spravia, až ma napokon na hormónoch pustili domov do Bratislavy. Neuveríte, ale prešli len dva dni a mňa sanitka viezla do nemocnice s úplne rovnakým scenárom krvácania.

Ešte v ten deň mi museli spraviť kyretáž a na druhý deň som putovala domov, našťastie už bez krvácania. Asi to tak malo byť, lebo tieto hororové zážitky ma nakopli konečne k tomu, že sa tých myómov musím zbaviť. Opäť som zavítala k odborníkovi, u ktorého som bola pred pár rokmi, a ktorý len nechápavo krútil hlavou – mohli ste to už mať dávno za sebou. „Čo s vami? Chcete mať deti?“ Tak nejako sme sa postupne dostali k tomu, že mi nasadí tabletovú liečbu určenú na liečbu myómov.

Operácia

Keďže ma operácia čakala tak či onak, cieľom bolo, aby sme tie potvory zmenšili na čo najmenšiu veľkosť. A podarilo sa. Užívala som dva trojmesačné cykly tabletiek po sebe s povinnou prestávkou, ale zo štyroch myómov (áno, nakoniec boli až 4!) sa jeden zmrštil na polovicu a tri menšie o tretinu. Zo 6 cm na 3 cm, to je úspech, čo poviete? Aj sa mi upravil krvný obraz a mohla som ísť na operáciu. Absolvovala som operačný zákrok laparoskopickú myomektómiu, ktorá vďaka tomu, že sa myómy zmenšili, netrvala dlho a nenechala mi na mojej maternici veľkú jazvu. Zo štyroch myómov mi odstránili ten najrozmernejší, ktorý robil najväčšie problémy s krvácaním, lebo sa nachádzal na zadnej strane maternice.

Tri boli už zmenšené a nebol predpoklad, že by robili komplikácie. Po zákroku som sa pomerne rýchlo zotavila a keď som bola na poslednej pooperačnej kontrole, lekárovi to nedalo a nástojil na tom, aby som navštívila Centrum pre asistovanú reprodukciu (IVF). Ako sám hovoril, ak by som v mojom veku (38) počala prirodzene, bol by to pekný počin prírody, ale šlo by skôr o zázrak.

Všetko dobré na koniec

Slovo dalo slovo a ja som v septembri minulého roku podstúpila in vitro fertilizáciu a dnes sa teším tomu, že pred 10 týždňami som na tehotenskom teste zbadala 2 čiarky J. Toto je ozajstný zázrak! S mojimi diagnózami sa to podarilo na prvýkrát! Držte mi palce, aby všetko dobre dopadlo. Týmto príbehom chcem povzbudiť všetky ženy s myómami, aby sa nevzdávali. Hlavne tie myómy neberte na ľahkú váhu a majte svoje zdravie pevne v rukách. Ja sa budem teraz sústrediť na to, aby sa nám narodilo zdravé dieťatko a potom prídu na rad zase tie moje tri myómy, ktoré verím, že budem mať pod kontrolou s pomocou liečby určenej na liečbu myómov.

Späť