PRÍBEH: Chceli mi zobrať maternicu, ale ubránila som si ju - Myom

PRÍBEH: Chceli mi zobrať maternicu, ale ubránila som si ju

Môj príbeh sa začal vtedy, keď som sa rozhodla darovať krv. Vybrala som sa na transfúznu stanicu spolu s bratom, keďže je darcovstvo  v našej rodine tradíciou. Pri vyšetrení krvi mi však zistili chudokrvnosť (anémiu), čiže z dobrého skutku nakoniec nebolo nič.  Tešila som sa, ako moja krv pomôže iným ľudom, nakoniec som zdravotnú pomoc potrebovala ja sama.

Po rôznych vyšetreniach som zavítala aj ku gynekológovi na preventívnu prehliadku, kde mi diagnostikovali myóm veľký asi 7 x 8 centimetrov. Nasledovali pravidelné a časté kontroly u môjho lekára, ale zároveň som sa začala aj ja viac sledovať. Zistila som, že moje menštruačné krvácanie je silnejšie a trvá dlhšie ako hovorí „norma“. Dovtedy som si myslela, že tak krváca každá žena. Škoda, že som sa so subjektívnymi problémami so silnou menštruáciou nezdôverila gynekológovi skôr…

Pri rozhodovaní o liečbe myómu mi lekár navrhoval hysterektómiu, čiže odobratie celej maternice. Nesúhlasila som. S manželom máme 7-ročnú dcéru, ale chcela som svoju rodinku ešte rozšíriť. Preto sme sa dohodli, že najskôr vyskúšame medikamentóznu liečbu. Lieky našťastie veľmi dobre zabrali, myóm sa zmenšil a jeho zvyšky mi mohli lekári vybrať laparoskopicky, bez otvárania brušnej dutiny.

Operácie som sa veľmi bála, ale verila som pánovi doktorovi, že to spoločne zvládneme a všetko dobre dopadne a to bábätko nakoniec budeme mať. Už deň po operácii som sa cítila dobre, brucho ma síce bolelo, ale už menej ako v deň zákroku. Doktor mi tam objavil ešte ďalšie myómy, nie všetky mi však vyoperoval. Najdôležitejšie pre mňa bolo, že mám maternicu zachránenú a v takom stave, že môžem mať ešte dieťa. Alebo deti. Chcela by som veľkú rodinu. Pokojne by sme s manželom prijali k našej dcérke ešte viacerých súrodencov :).

Späť