PRÍBEH: Bojím sa, aby sa myóm nezmenil na niečo oveľa horšie - Myom

PRÍBEH: Bojím sa, aby sa myóm nezmenil na niečo oveľa horšie

Prečítajte si príbeh od našej čitateľky.

Prvú menštruáciu som dostala pár mesiacov po dvanástych narodeninách.  Zo začiatku bolo všetko v poriadku, aj keď menštruácia nebola ešte pravidelná. To je však pre úvodné menštruácie normálne.

Postupom času začali problémy. Intenzita menštruácie sa zvyšovala a čoraz viac sa ozývala aj bolesť. Prvé dni menštruácie som nosila zásadne čierne oblečenie, pretože som nemohla riskovať „nehody“ so špinavým oblečením. To, čo bolo pre kamarátky bežné, som si ja nevedela ani predstaviť.  Aby som predišla problémom, začala som používať tampóny spolu s vložkami. Ani táto dvojitá ochrana mi nezaručovala dostatočnú ochranu.

Spomínam si najmä na letné obdobie, kedy moje kamarátky bez problémov chodili na kúpalisko aj počas menštruácie a s použitím tampónu sa aj kúpali. Ja som na to odvahu veru nemala. Ak som sa aj náhodou odhodlala na kúpalisko prísť, do vody som nikdy nešla. Necítila som sa komfortne, neustále som sa kontrolovala, či mi niekde niečo netrčí, nepreteká… Aj určitý druh oblečenia bol pre mňa počas menštruácie úplne tabu. Napríklad minisukne alebo úplne krátke nohavice neprichádzali do úvahy. Strach z „nehody“ bol proste silnejší.

K silnej menštruácii a bolestiam sa pridružila v poslednej dobe aj chudokrvnosť (anémia), preto musím pravidelne užívať doplnky výživy obohatené o železo. Pri poslednej pravidelnej prehliadke mi lekár objavil na maternici aj myóm s veľkosťou asi 2 cm. Našťastie je už takmer dva roky rovnaký, nerastie, ale ani sa nezmenšuje. Momentálne som opäť tehotná, ale ak budú moje problémy so silnou menštruáciou pokračovať  aj po druhom pôrode, určite budem svoju situáciu riešiť. Chcela by som vyskúšať medikamentóznu liečbu myómov, avšak verím, že sa myóm nezmení na niečo oveľa horšie, keďže máme v rodine viac prípadov rakoviny. Požiadam svojho gynekológa, aby sme skúsili medikamentóznu liečbu myómov, keďže viem, že sa nezhubný myóm nezmení na zhubný nádor a keď bude liečba účinná môžem sa vyhnúť operácii.

Poznámka odborníka:  Je dokázané, že myóm sa nemôže z nezhubného nádoru maternice zmeniť na zhubný. Zhubné nádory svaloviny (rabdomyosarkómy) maternice sú extrémne zriedkavé a podľa posledných výskumov vznikajú ako zhubné hneď od začiatku a nie zvrhnutím sa nezhubného myómu. 

Späť