Myómy: Keď riešite v živote veľké dilemy - Myom

Myómy: Keď riešite v živote veľké dilemy

Maternicové myómy sú v súčasnosti jedným z najväčších zdravotných problémov pre 24 miliónov európskych žien.1 Mnohé z nich riešia rovnaké dilemy: Kedy navštíviť gynekológa? alebo Ovplyvňujú myómy môj sociálny život? a podobne. Pozrime sa na niektoré z nich trochu bližšie.

1. dilema: Mám navštíviť svojho lekára?

Myómy sa vyskytujú asi u 20 – 40 % žien v reprodukčnom veku a približne 15 – 20  % z nich trpí na nepríjemné príznaky, ktoré ovplyvňujú ich každodenný život, pracovný výkon, vzťahy i sexuálny život.2 Mnohé ženy sa zhodujú v tom, že ich život s myómami vyzerá asi takto: veľké bolesti brucha, častá potreba meniť vložku alebo tampón, prerušovaný spánok na uterákoch, problémy s počatím, nikdy nekončiaca únava, bolestivý sex a mnohé ďalšie. Ako vôbec môžu tieto ženy viesť normálny život? Je ťažko pochopiteľné že často trpia a čakajú aj päť rokov, kým navštívia lekára s podozrením na zdravotný problém (myómy).3

Netrpte a neordinujte si žiadnu liečbu bylinkami, bez návštevy lekára. Nechajte sa vyšetriť, určiť si presnú diagnózu a poraďte sa s lekárom ako ďalej. Uvedomte si, že za preventívnu prehliadku platí vaša poisťovňa a za opýtanie sa u lekára na zdravotné komplikácie nič nedáte. Pri príznakoch navštívte odborníka čo najskôr.

2. dilema: Diagnóza

Odkladaním návštevy lekára môžete stratiť cenný čas pre podrobnejšie vyšetrenie skutočných príčin vašich ťažkostí. Myómy môžu, ale aj nemusia byť ich príčinou. Správna diagnóza je kľúčom ku správnej a včasnej liečbe. Silné a dlhotrvajúce krvácanie spôsobené myómami viete vďaka dostupným metódam dostať pod kontrolu veľmi rýchlo.

Myómy môžu brániť ženám počať dieťatko.4 Rastúci trend mať deti v neskoršom veku sa prekrýva s vekom, kedy je výskyt myómov u žien častejší. Včasná diagnostika je preto pre udržanie plodnosti žien (30-40 rokov) nesmierne dôležitá.

3. dilema: Liečba

Neexistuje jednoznačné rozhodnutie, ako postupovať pri výbere liečby. Nerozhodujte sa hneď, nie ste v ohrození v života. Zamyslite sa a pristupujte k svojmu životu a telu zodpovedne. Máte k dispozícii viac riešení a kombinácií – farmakologickú liečbu, viaceré typy chirurgických zákrokov prípadne embolizáciu uterinnej artérie . Žiadne riešenie však žene nedáva stopercentnú záruku správneho rozhodnutia so všetkými jeho dôsledkami.

Podľa prieskumu5, by až 82 % opýtaných žien išlo ochotnejšie k lekárovi, ak by vedeli o tabletovej liečbe myómov. Rovnaký prieskum hovorí, že 43 % žien, mladších ako 40 rokov, by uprednostnilo liečbu, ktorá by im nebránila mať ešte dieťa.

4. dilema: Psychické a sociálne dôsledky

Podľa štúdie6, až 42 % žien s diagnózou myómov uvádza, že ich príznaky mali negatívny vplyv na ich každodenný život, výkon v práci, rodinu, vzťahy a sexuálny život. Jedna žena si dokonca pravidelne nastavovala pripomienku kvôli výmene vložky. Musela si podrobne plánovať dovolenku či návštevy u priateľov. Vediete takýto život aj vy? Alebo je vaším ochorením ohrozená aj vaša práca? Nevylučujte sa zo spoločenského a pracovného života, liečte sa na myómy.

Prestaňte trpieť, začnite žiť

Je samozrejmé, že ak máte myómy, je to pre vás neľahká zdravotná výzva. Je to však len na vás, aby ste sa prestali báť a začali normálne žiť. Preštudujte si informácie o liečbe, ktorá vám vyhovuje a prediskutuje ju so svojím gynekológom a majte svoj život opäť pod kontrolou.

 

Zdroje:

1 Parker WH. ‘Etiology, symptomatology, and diagnosis of uterine myomas’. Fertility & Sterility. Vol. 87, No. 4, April 2007.

2 Tropeano G, Amoroso S, Scambia G. Hum. Reprod. Update (2008) 14 (3): 259-274.

3 Bijan J, Borah, et al. T J Obstet Gynaecol. 2013; 209 (4): 31

4 Pritts EA, et al. Fertil Steril 2009;91:1215−1223

5 TNS (N=1000) zo septembra 2016

6 Zimmerman A et al: Prevalence, symptoms and management of uterine fibroids: an international internet-based survey of 21,746 women. BMC Women’s Health 2012, 12:6 http://www.biomedcentral.com/1472-6874/12/6

Späť