Myóm vás nemusí pripraviť o maternicu - Myom

Myóm vás nemusí pripraviť o maternicu

Každý mesiac ten istý scenár. Bolesti, desiatky minutých tampónov, vložiek, neustály strach z pretečenia a nálada pod psa. Daniela takto zápasila s menštruáciou vo svojej neskorej štyridsiatke.  Dôvod? Zväčšujúci sa myóm.  

„Nikdy by som nepovedala, že vo svojich 47 rokoch budem riešiť  problémy s extrémne silnou menštruáciou,“ začína svoj príbeh dnes už 53 ročná Daniela. „Moja  gynekologička mi pred šiestimi rokmi diagnostikovala myóm, ktorý zasahoval do dutiny maternice. Postupne rástol a menštruačné krvácanie bolo stále silnejšie.“ V tom čase nebolo veľa možností.

 

Daniela užívala hormonálnu liečbu, ktorá zmierňovala silné krvácanie. Istý čas fungovala, no postupne prestala byť účinná a menštruácia silnela. „Keďže už nebol iný nástroj, ako mi v tom momente pomôcť, s gynekologičkou sme začali plánovať operáciu. V poslednej chvíli prišla novinka, tabletová nehormonálna liečba, vtedy síce len ako predoperačná terapia, no bola to nádej. Šťastie, že moja lekárka patrí k tým pokrokovým a hneď mi o tejto možnosti povedala,“ spomína s úľavou Daniela. Možnosť vyhnúť sa operácii a neprísť tak o maternicu bola pre ňu priorita.

„Počas prvého mesiaca liečby som občas mávala bolesti hlavy. Ťažko však posúdiť, či to bolo len z mojej liečby, keďže migrény ma trápili aj pred tým. Vydržala som a nepríjemnosti ustúpili. Počas užívania som menštruáciu nemala. Je to sprievodný účinok liečby. Ako som si zrazu na chvíľu vydýchla,“ spomína na dni bez extrémneho krvácania.

Daniela dostala menštruáciu 40 dní po tom, ako doužívala 3. balenie. Krvácanie bolo ešte relatívne silné, no nedalo sa porovnať s tým, ako to bolo pred liečbou. Každá ďalšia menštruácia už bola slabšia. Dôvod na operáciu pominul napriek tomu, že pôvodná indikácia bola predoperačná liečba.

Asi o rok na to sa ale silná menštruácia vrátila. Daniela absolvovala ešte jeden trojmesačný cyklus liečby, po ktorom sa jej myóm zmenšil zo 6 cm na 3 cm. „Po liečbe neprišlo krvácanie ďalšie tri mesiace a keďže mi ťahalo na päťdesiatku, myslela som, že už ani nepríde. O pár mesiacov sa však krvácanie objavilo opäť. Gynekologička mi predpísala 3. cyklus, tento raz už s cieľom vyhnúť sa operácii. Podarilo sa. Myóm sa nezväčšuje. Momentálne som v prechode a nie je dôvod na operáciu. A podľa mojej lekárky už, zrejme, ani nebude, lebo myómy v prechode prirodzene zanikajú,“ spokojne uzatvára svoj príbeh Daniela.

Čítať ďalšie príbehy

Späť