Maternicové myómy a plodnosť. Bránia myómy počatiu? - Myom

Maternicové myómy a plodnosť. Bránia myómy počatiu?

Mnoho žien, ktoré trpia neplodnosťou, sú vystavené rastúcemu hnevu a frustrácii. Zvlášť potom, čo bez úspechu skúšajú rôzne spôsoby a možnosti otehotnieť.„Prečo ja?“, „Prečo sa to deje práve nám?“ „Prečo moje telo nefunguje tak, ako by malo?“ Zmätok v hlave a srdci môže úplne narúšať a zahmlievať všetky ostatné sféry života. Ale ak ste vyzbrojená dostatočnými a správnymi informáciami, jednoduchšie a intuitívnejšie prevezmete kontrolu nad rozhodnutiami o svojom zdraví. Využitím informácií o zdraví môžete urobiť správne rozhodnutia, ktoré sú pre vás a vašu rodinu najlepšie.

Prirodzené počatie žien s myómami

Existujú tisícky žien s maternicovými myómami po celom svete. V skutočnosti maternicové myómy postihujú 15 % až 77 % žien v reprodukčnom veku a s pribúdajúcim vekom ich výskyt narastá. A mnohé z nich sa stali matkami! Takže, v prvom rade nerobte paniku a zachovajte pokoj ak zistíte, že máte maternicové myómy a chcete bábätko. Pre väčšinu žien s maternicovými myómami je spontánne počatie, tehotenstvo aj pôrod zdravého dieťaťa úplne reálne.

Niektoré snažilky s myómami však čelia väčším zdravotným problémom. Aj keď výskumy v tejto oblasti ešte stále pokračujú, existuje viacero dôvodov, prečo maternicové myómy spôsobujú problémy s plodnosťou. Väčšina problémov s počatím súvisí s umiestnením, veľkosťou a počtom myómov, ako aj s možnými hormonálnymi nezrovnalosťami.

Keď žena nevie dlhodobo otehotnieť, trpí.

Ako myómy ovplyvňujú vašu plodnosť

Myómy na maternici môžu znížiť plodnosť žien z niekoľkých dôvodov. Po prvé, samotné myómy môžu zmeniť tvar krčka maternice, čo ovplyvňuje počet spermií vstupujúcich do maternice. Ďalej môžu myómy zmeniť aj tvar samotnej maternice, ktorá vplýva na pohyb spermií či potenciálneho embrya. Maternicové myómy môžu tiež ovplyvniť veľkosť alebo hrúbku výstelky v dutine maternice a tak z nej urobiť nehostinné prostredie pre embryo, ktoré by sa malo zahniezdiť. Niekedy myómy ovplyvňujú prietok krvi do dutiny maternice a znižujú schopnosť embrya zahniezdiť sa v stene maternice. V zriedkavých prípadoch môžu byť myómami blokované vajíčkovody, čo sťažuje úspešný zostup vajíčka do maternice.

Dobrou správou je, že myómy zriedka spôsobujú úplnú neplodnosť. Väčšina žien s maternicovými myómami počne síce ťažšie, ale nie je to nereálne. Mnohé z vymenovaných potenciálnych problémov je možné identifikovať, vyliečiť a pripraviť tak cestu k úspešnému počatiu.

Ako sa vyrovnať so stresom pri snahe o počatie

Napriek tomu, že budúcnosť pre ženy s maternicovými myómami je pozitívna z hľadiska počatia a zdravého tehotenstva, duševný stres môže byť zničujúci najmä po emocionálnej stránke. Najmä ak je proces počatia dlhý a problémy zložitejšie.

Ako sa vyrovnať so stresom z nekonečných lekárskych prehliadok, liečebných postupov a napätia?

Najprv si nájdite lekára, ktorému dôverujete. Keď nájdete gynekológa, ktorý rešpektuje váš názor na vaše zdravie a budúcnosť, spoľahnite sa na jeho vedomosti a skúsenosti. To vás celkovo upokojí, čo pomôže celú situáciu lepšie zvládnuť.

Maternicové myómy zriedka spôsobujú úplnú neplodnosť. Väčšina žien s maternicovými myómami počne síce ťažšie, ale nie je to nereálne.

Ak ste frustrovaná a nahnevaná porozprávajte sa s vaším partnerom, priateľmi alebo rodičmi. Získajte od nich podporu. Ak to nestačí, vyhľadajte odbornú pomoc psychológa alebo lokálnej skupiny podpory. Na vašom duševnom rozpoložení veľmi záleží a musíte venovať určitú pozornosť svojej stabilite počas celého procesu.

Pri starostlivosti o svoje vlastné ciele, pamätajte aj na spoločné potreby vášho vzťahu. Nie každá intímnosť musí byť zameraná na prácu na dieťati. Užite si spoločne vášeň, ktorú vám prináša váš cyklus a ovulácia. Skúste sa zamerať na vzájomnú intimitu, aj keď si vašu myseľ dočasne podmanil zápas s neplodnosťou.

A nakoniec, keď sa cítite lepšie fyzicky, budete sa cítiť lepšie aj psychicky a duševne. Ak budete správne jesť a primerane sa hýbať, budete mať väčšiu silu zvládnuť všetky vaše pokusy o počatie. Choďte von nadýchať sa čerstvého vzduchu, vychutnajte si okolitú prírodu a krásne scenérie v blízkosti vášho bydliska. Popritom si môžete zabehať, ísť na turistiku, zabicyklovať si či zaplávať. Pokiaľ hľadáte niečo v pomalšom tempe, je pre vás ideálna joga či pilates.

Veľa nádeje

Aj keď dlhá cesta k rodičovstvu nie je ideálna, ak máte správne informácie, správne zdroje a správny postoj, veda je na vašej strane. Je výnimočne zriedkavé, že maternicové myómy spôsobia úplnú neplodnosť. A pokiaľ dokážete zvládnuť tento proces, budete za vašu snahu odmenení bezsennými nocami, počas ktorých sa budete starať o vaše dieťatko!

Späť