Aké druhy myómov poznáme? - Myom

Fórum

Vytvorili sme pre vás priestor, kde si môžete vymieňať medzi sebou názory a skúsenosti na rôzne témy. Opýtajte sa alebo sa podeľte s ostatnými ženami so svojimi skúsenosťami. Aj tie im môžu pomôcť prekonať ochorenie myómov.

Zistiť viac

Aké druhy myómov poznáme?

Pre stanovenie správnej liečby myómov je pre lekára dôležité určiť jeho veľkosť, jeho umiestnenie a pod. Myómy môžu dosahovať veľkosť od niekoľkých milimetrov až do viac ako 20 cm v priemere. Aj malý myóm, pokiaľ je nevhodne umiestnený, môže spôsobovať problémy. Neexistuje priama úmera medzi veľkosťou myómu a problémami, ktoré žene môže spôsobiť. Lekár na základe diagnostiky môže spolu s pacientkou určiť spôsob liečby. Prihliada pritom aj na ďalšie fakty, akými sú vek pacientky, túžba po potomstve a pod.

Podľa toho, kde sa myóm nachádza, rozlišujeme nasledujúce typy myómov:

  1. intramurálne myómy – sú najčastejšie, nachádzajú sa vo svalovine maternice. Intramurálne myómy môžu narásť a zasahovať do dutiny maternice a spôsobovať rovnaké problémy ako submukózne (podlsizničné) myómy.
  1. subserózne myómy – vyrastajú na vonkajšej strane maternice, smerom do brušnej dutiny. Subserózne myómy môžu spôsobiť útlak orgánov dutiny brušnej a byť príčinou častého močenia, bolestí v podbrušku alebo zápchy. Niekedy sa nachádzajú na stopke, vtedy ich nazývame stopkaté subserózne myómy. Stopkaté myómy môžu rotovať okolo svojej stopky a spôsobovať tak bolesti.
  1. submukózne (podslizničné) myómy – zasahujú do dutiny maternice, čiže vyrastajú z vnútornej strany steny maternice, pod jej sliznicou. Tieto myómy môžu už pri malej veľkosti privodiť veľké problémy, keďže často deformujú a zmenšujú dutinu maternice a spôsobujú nerovnomerný rast sliznice maternice a následné menštruačné problémy. Aj submukózne myómy môžu vyrastať na stopke, vtedy ich nazývame stopkaté submukózne myómy.

Myómy môžu rásť jednotlivo alebo v zoskupeniach. Väčšina z nich sa nachádza priamo na stene maternice, ale vo vzácnych prípadoch sa môžu vyskytnúť aj v oblasti krčka maternice a širokého väzu. Myóm sa objavuje asi až u 40 % žien vo veku 40-50 rokov.

druhy a typy myómov

Jednotlivé druhy myómov