Čo je myóm na maternici a aké sú príznaky - Myom

Čo je myóm na maternici a aké sú príznaky

Možno ste sa s pojmom maternicový myóm (nesprávne mióm) už stretli a možno nie. A viete vlastne, čo to myóm je? Myómy sú nezhubné nádory guľatého tvaru, ktoré sa väčšinou vytvárajú vo svalovom tkanive maternice.

Myómy na maternici sa vyskytujú v priemere až u 30 % žien počas ich reprodukčného obdobia, to znamená približne od 16-teho do 50-teho roku života. Väčšina žien dokonca ani nevie, že ich má, pretože im myómy nespôsobujú žiadne ťažkosti. Objaví ich až gynekológ pri preventívnej prehliadke. Aj myómy, ktoré nespôsobujú žiadne problémy, musí lekár pravidelne sledovať, či sa mení ich veľkosť alebo počet. Myómy maternice sa počas klimaktéria (menopauzy) samé zmenšujú, až zanikajú.

Ďalšie užitočné linky:

Myómy sú schopné ženám doslova znepríjemňovať, či priam znemožňovať žiť normálny život. Musia sa kvôli veľkým bolestiam alebo silnej menštruácii vzdať svojich záľub a koníčkov, niekedy dokonca musia opustiť svoju prácu. V takomto prípade je nevyhnutné okamžite vyhľadať gynekológa, aby nemuseli ďalej trpieť a aby sa liečili.

Prečo nám myómy vznikajú a rastú?

Dôvod, prečo myómy u niektorých žien rastú a u iných nie, nie je ešte úplne objasnený. Významné množstvo výskumov ich vznik a rast spája s výkyvom hladín ženských pohlavných hormónov najmä progesterónu a estrogénov. Rovnako hrá úlohu aj genetická predispozícia. Známy je rodový výskyt (babička – matka -dcéra). Čítajte viac na článku Rizikové faktory a prevencia.

Príznaky myómov maternice

Myómy sú asymptomatické a často ani nevieme, že myóm na maternici máme, pokiaľ nám ho lekár nenájde pri vyšetrení. Myómy, ktoré spôsobujú príznaky ochorenia nazývame symptomatické.

Ak máme silné a dlhé menštruačné krvácanie, nemali by sme trpieť, ale navštíviť gynekológa.

Myómy môžu byť príčinou:

 • Krvácania medzi menštruáciami
 • Menštruačných bolestí
 • Bolestí v spodnej časti brucha
 • Tlaku na močový mechúr a črevo
 • Viditeľne zväčšeného brucha
 • Častého močenia a ťažkostí pri močení
 • Zhoršenia funkcie obličiek pri tlaku myómu na močovod
 • Zápchy
 • Bolestivosti pri pohlavnom styku

Nemali by sme odkladať návštevu gynekológa. Keď sa ochorenie lieči včas, liečba je menej zaťažujúca.

Myómy môžu tiež spôsobovať:

 • Neplodnosť
 • Komplikácie v gravidite alebo spontánny potrat v I. a II. trimestri, častejšiu indikáciu na pôrod cisárskym rezom

Ako výsledok silného krvácania sa môže vyskytnúť anémia (chudokrvnosť) spojená s bledosťou, únavou a vyčerpanosťou, zmenami srdcovej frekvencie, náchylnosťou na infekčné ochorenia, a pod. Rozsah ťažkostí, ktoré nám myóm môže spôsobiť, závisí od viacerých faktorov, napr. od lokalizácie a veľkosti myómu. Submukózne myómy môžu zapríčiniť silné menštruačné krvácanie alebo aj krvácanie v strede cyklu medzi menštruáciami.
Intramurálne myómy môžu spôsobovať kŕčovité bolesti, najmä počas menštruácie.
Príliš veľké myómy spôsobujú pocit tlaku v podbrušku a často sú príčinou problémov s močením alebo so stolicou.

Môže sa myóm zvrhnúť na zhubný nádor?

Je preukázané, že myómy maternice sa nezvrhávajú na zhubné nádory tzv. rabdomyosarkómy. Tieto typy zhubných nádorov sú extrémne zriedkavé, veľmi rýchlo rastú a vznikajú ako zhubné hneď od začiatku nie zvrhnutím sa z nezhubných myómov.

Myómy na maternici

Myómy na maternici