PRÍBEH: Asertivita mi pred menopauzou zachránila maternicu - Myom

PRÍBEH: Asertivita mi pred menopauzou zachránila maternicu

Bola som celý život zdravá, porodila som 3 zdravé deti a preto ma prekvapilo, keď som tesne pred päťdesiatkou začala veľmi silno krvácať pri menštruácii. Nikdy som to nemala a veľmi ma to rozladilo. Pridružili sa k tomu aj ďalšie nepríjemné záležitosti ako bolesť pri sexe a podobne. Najskôr som si myslela, že je to už predzvesť menopauzy, čiže mojej poslednej menštruácie v živote, ale keď mi to neprechádzalo a dokonca sa všetko vystupňovalo, zašla som za svojím gynekológom.

Stanovenie diagnózy

Ten ma vyšetril ultrazvukom a  diagnostikoval mi 2 myómy na maternici. Nikdy dovtedy som o tomto ochorení nepočula, ale lekár ma uistil, že je to v mojom veku celkom bežné. Nasadil mi hormonálne tablety, ktoré som užívala vždy v druhej polovici cyklu. Spočiatku to pomáhalo a približne 3 mesiace som sa tešila z normálneho menzesu. Avšak po ďalšom štvrťroku sa všetko vrátilo do starých koľají a pridružila sa mi k tomu ešte aj anémia. Bola som veľmi vyčerpaná, v práci som sa nevedela na nič sústrediť a moje fungovanie bolo veľmi obmedzené. Ak sme mali poradu počas mojich dní, neustále som sa kontrolovala, či za sebou nezanechávam nepríjemné stopy a prestávky som sa nevedela dočkať.  

Možnosti liečby

Pri najbližšej kontrole u gynekológa som sa dozvedela, že sme už vyčerpali všetky možnosti konzervatívnej liečby a mojou jedinou šancou je radikálna hysterektómia, čiže vyoperovanie celej maternice. Jeho návrh sa mi nepozdával a začala som trochu okolo mojej diagnózy hľadať na internete. Na radu kamarátky som navštívila profesora z gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Martine, ktorý sa špecializuje na liečbu myómov maternice. Chcela som vedieť jeho odborný názor na môj zdravotný stav.

Po diagnostike a vzájomnom rozhovore o tom, aké mám pri liečbe myómov preferencie, sme sa vzájomne dohodli na vyskúšaní tabletovej liečby určenej na liečbu myómov na 3 mesiace. Po jej ukončení sa mi upravil krvný obraz do normálu a aj nepríjemné príznaky vo forme silnej menštruácie odzneli. Aspoň na určitý čas. Po pol roku som opäť bola tam, kde na začiatku. Hemoglobín len 88 g/l  (má byť 120), silné menštruačné krvácanie a bolesti. Kolečko s mojím gynekológom sa opakovalo – hormonálne tablety,  ktoré pomohli len na 3 mesiace, a keďže podľa neho konzervatívna liečba zlyhala, opäť mi odporučil len hysterektómiu. Ja som ju však odmietala.

Trpezlivosť sa mi vyplatila

Nechcela som ísť na operáciu najmä preto, lebo som už mala o myómoch čo-to naštudované. Vedela som, že myómy sa po prechode zmenšujú a problémy, ktoré spôsobujú, miznú. Inak som bola zdravá, okrem myómov som nemala iné problémy. Do prechodu som už tiež nemala ďaleko, keďže u nás v rodine išli ženy do menopauzy okolo päťdesiatky. Preto sa mi zdalo nezmyselné, zbytočne sa vystavovať riziku operácie. S profesorom z Martina sme po druhýkrát nasadili liečbu určenú na myómy, ktorá mi už raz pomohla. Tento raz sme ju však po dvoch mesiacoch zopakovali. Liečbu som dobre tolerovala, nemala som žiadnu menštruáciu, čo bolo po tých problémových veľmi príjemné. Dva trojmesačné cykly liečby mi pomohli a cítila som sa výborne. Po mesiaci od ukončenia liečby som dostala normálny menzes, takmer bez bolesti. Spolu s manželom sme sa zase mohli tešiť zo vzájomných bezbolestných intímnych chvíľ, netrápili ma depresie, nemala som žiadnu anémiu. Bolo mi sveta žiť!

Pravdupovediac, trochu som sa obávala recidívy. Na polročnú a ročnú kontrolu som išla s malou dušičkou, ale našťastie bolo všetko v poriadku a ukázalo sa, že prechádzam do menopauzy.

Môj život, moje rozhodnutie

Teraz mám 53 rokov a nového gynekológa. Ten mi na poslednej prehliadke potvrdil postupné zmenšovanie myómov, ako to v menopauze má byť. Som veľmi rada, že už mi nerobia žiadnu šarapatu, som zdravá. 🙂

Bola som na seba pyšná, že som v sebe našla odvahu hľadať aj iné riešenia ako hysterektómia, ktorú mi pôvodne gynekológ navrhoval. A to dokonca dvakrát! Pretože môj život žijem ja a chcem o ňom aj rozhodovať. Ak by som mala dať odporúčanie žene, ktorá sa trápi s myómami, povedala by som jej, aby bola asertívna a išla si za svojím. Nechať si len tak zobrať maternicu, len kvôli myómom, keď už existuje aj iná a účinná liečba, je podľa mňa úplné zbytočné.

Späť