Ako zvládate príznaky myómov? Radšej začnite žiť! - Myom

Ako zvládate príznaky myómov? Radšej začnite žiť!

My ženy sme veľmi odolné bytosti. Ako inak vysvetlíte, že toľko žien dennodenne čelí utrpeniu, ktoré im spôsobujú maternicové myómy? Až 40 % žien vo veku od 35 do 55 rokov postihnutých týmito benígnymi nádormi maternice1 viac a viac odsúva návštevu gynekológa, pretože má pocit, že trpieť je normálne. Mnohé sa pritom naučia, ako sa vyrovnávať s nepríjemnými symptómami a praktizujú to aj niekoľko rokov2. Vezmite si napríklad silnú menštruáciu. Masívne menštruačné krvácanie je jedným z najčastejších príznakov myómov maternice a môže vám poriadne ovplyvniť životné plány. U niektorých žien je krvácanie tak problematické, že si musia meniť tampón každú polhodinu alebo zdvojnásobiť rozpočet na hygienické vložky. Mnohé sú nútené vziať si voľno z práce a samozrejme výrazne obmedziť spoločenský život.  Pochopiteľne, opakované nočné výlety na záchod neprospievajú ani vášmu spánkovému režimu.

Áno, existuje veľa spôsobov, ako zabrániť nepríjemnému a trápnemu pretečeniu, ale „zvládanie“ silného krvácania nie je riešením. Neliečené maternicové myómy môžu narásť niekedy až do enormných rozmerov a nadmerné straty krvi každý mesiac môžu zvýšiť riziko anémie spôsobenej nedostatkom železa. Hovoríte, že si pomáhate užívaním doplnku železa? Avšak tým nevyriešite skutočný problém – silné vaginálne krvácanie.

Anémia

Telo si nevie vytvoriť železo a je závislé na jeho pravidelnom prísune v strave. V niektorých situáciách a životných obdobiach, ako sme napríklad uviedli vyššie, bežná strava nedokáže dostatočne pokryť potreby organizmu. Ako zistíte, že máte anémiu a nedostatok železa? Môžete sa cítiť vyčerpaná, nemáte dostatok energie, prejaví sa u vás syndróm ťažkých nôh. Z estetického hľadiska si môžete všimnúť napríklad padanie vlasov, lámavosť nechtov, bledosť v tvári, takže vám vyskočia aj kruhy pod očami. Ďalej sa k tomu všetkému môže ešte pridružiť bolesť hlavy, závraty, studené ruky a nohy, dýchavičnosť a zrýchlený tlkot srdca, znížená imunita a zvýšená chorľavosť, pokles výkonnosti v práci a v škole a v najťažších formách anémie to môže byť aj nepokoj prerastajúci do depresie a nespavosti.

Aký výživový doplnok železa užívať?

Pokiaľ mávate zažívacie problémy pri užívaní produktov so železom odporúčame vám Globifer forte, ktorý je na trhu s výživovými doplnkami výnimočný tým, že obsahuje prirodzené hémové železo. Tráviace problémy sú často spájané s užívaním produktov, v ktorých sa používa len nehémové železo, teda soli železa, bez hémového železa. Prirodzené hémové železo sa vstrebáva omnoho ľahšie a rýchlejšie bez podráždenia žalúdka alebo čreva. Navyše hémové železo stimuluje vstrebávanie solí železa (nehémového železa) preto môže byť do Globiferu forte pridané malé množstvo soli železa, ktoré sa rýchle vstrebe a nespôsobí problémy. Na dosiahnutie doplnenia železa na požadovanú úroveň, stačí tablety Globifer forte zvyčajne užívať kratšiu dobu v porovnaní s produktami s obsahom len nehémového železa. Je vhodný aj pre tehotné ženy a deti od 12 rokov.

Bohužiaľ, silné krvácanie nie je jediným príznakom myómov maternice. Benígne nádory môžu spôsobovať bolestivú menštruáciu, bolesti chrbta a panvovej oblasti a v určitých prípadoch aj bolesti pri sexe. Niektoré ženy sa s tým vyrovnávajú stoicky tak, že ak kŕče a bolesti presiahnu určitú hranicu, užívajú preparáty proti bolesti. Síce sa im uľaví, ale neriešia tým základný problém, iba dočasne potláčajú symptómy. Nie je v žiadnom prípade normálne, aby ste mesiac čo mesiac bojovali s bolesťami a „liečili“ si ich vo vlastnej réžii. Poraďte sa radšej s lekárom. Ak vám váš lekár nevie alebo nechce pomôcť, nájdite si iného. Skúste si podľa bydliska vybrať napríklad tu

Keď myómy v panve tlačia na vnútorné orgány, môžu tiež ovplyvniť vyprázdňovanie, konkrétne tlaky v čreve a frekvenciu močenia. Pre takto postihnuté ženy to znamená neustále obavy, nepríjemné pocity a nezmyselné plánovanie pobytu blízko toaliet. Čo nie je správne, mnohé dámy si na to tak zvyknú, že to už neberú ako záťaž.

Myómy maternice síce nie sú život ohrozujúce, ale len pozitívne myslenie na „zvládnutie“ nestačí. Je dôležité konať, dostať sa do akcie. Nech sa deje čokoľvek, vždy sledujte a reagujte na akékoľvek zmeny vo vašej menštruácii (trvanie, periodicita, intenzita a pod.), či zmeny pri vylučovaní, aby ste eliminovali prítomnosť iných vážnych ochorení. Musíte počítať aj s tým, že niekedy myómy maternice negatívne ovplyvňujú i vašu plodnosť. Ťažšie otehotniete a ak sa tak stane, tehotenstvo môže byť komplikované, prípadne vám hrozí potrat alebo predčasný pôrod3. Takže ak uvažujete o založení či rozšírení rodiny, je to ďalší dobrý dôvod na to, aby ste sa poradili so svojím lekárom.

Liečba myómov maternice v súčasnosti nie je len chirurgická. Farmakologická liečba vo forme tabliet, ktorá by mala byť prioritná, vás môže previesť obdobím až do menopauzy, keď už myómy nerastú, a vy môžete počas tohto preklenovacieho obdobia žiť normálny život bez nepríjemných príznakov myómov maternice. Farmakologickú liečbu viete tiež využiť aj ako predprípravu na nutnú operáciu. Počas obdobia užívania tabletovej liečby sa symptómy zmiernia alebo vymiznú a môžete sa na operáciu aj psychicky pripraviť a zároveň sa vám myómy môžu zmenšiť. Tým môže byť aj prípadný chirurgický zákrok menej invazívny. Žiadajte od svojho lekára vysvetlenie všetkých výhod aj nevýhod rôznych liečebných metód. Buďte pri liečbe rozhodná so zreteľom na vaše potreby a  zdravie. Takže, kým sa budete vyrovnávať so symptómami myómov maternice, hľadajte si účinnú cestu k ich vyliečeniu. Nečakajte a netrpte. Objednajte sa na kontrolu k svojmu gynekológovi ešte dnes a získajte späť svoj život, ktorý už nebudú ovládať myómy.

 

Zdroje:

1 Gupta S, Jose J., Manyonda I. Best Practice and Research Clinical Obstetrics and Gynaecology. 2008; 22(4): 615-626.
2 The Burden of Uterine Fibroids for African-American Women: Results of a National Survey. Elizabeth A. Stewart, Wanda K. Nicholson, Linda Bradley, and Bijan J. Borah. Journal of Women’s Health. October 2013, 22(10): 807-816. doi:10.1089/jwh.2013.4334.
3 Fibroids and reproductive outcomes: a systematic literature review from conception to delivery. Klatsky PC1, Tran ND, Caughey AB, Fujimoto VY. Am J Obstet Gynecol. 2008 Apr;198(4):357-66. doi: 10.1016/j.ajog.2007.12.039.

Späť