Ako na myómy pred menopauzou - Myom

Ako na myómy pred menopauzou

Pojmom menopauza sa označuje trvalé zastavenie menštruácie, ktoré je výsledkom ukončenia periodickej hormonálnej aktivity vaječníkov spojenej s rastom folikulov. Prirodzená menopauza môže byť rozpoznaná po 12 mesiacoch, keď žena nemá menštruáciu.  Predtým, ako to nastane, je obdobie, ktoré nazývame klimaktérium alebo premenopauza, čiže čas, kedy periodická hormonálna aktivita vaječníkov pomaly končí, mení sa rovnováha pohlavných hormónov v tele ženy, a to ovplyvňuje aj menštruačné krvácanie. Väčšinou je menej časté a slabšie, ale je to samozrejme individuálne.

Dĺžka klimaktéria závisí od rôznych faktorov – dedičnosti, životného štýlu až po fakt, či žena užíva napríklad hormonálnu antikoncepciu. Aj v tomto období však môže žena ochorieť na nepríjemné ženské ochorenie, akým myómy na maternici určite sú. Myóm sa objavuje až u zhruba 40 % žien vo veku 40-50 rokov. Mnohé o ňom ani nevedia a objaví im ho gynekológ na preventívnej prehliadke. Nespôsobuje im žiadne ťažkosti, napriek tomu je nutné, aby žena chodila na pravidelné kontroly myómov, lebo je nevyhnutné ich mať pod odborným dohľadom lekára. Ten sleduje najmä to, či sa myóm nezväčšuje, či sa nevytvárajú ďalšie, či žene nespôsobujú problémy a podobne.

Je však skupina žien, ktorá by vedela rozprávať množstvo  nepríjemných príhod a pocitov, ktoré si zažili kvôli tomuto nezhubnému nádoru. Spomenieme silnú menštruáciu, bolesti rôzneho druhu, problémy pri močení a vyprázdňovaní a rôzne ďalšie, ktoré výrazne znižujú komfort života ženy. V takomto prípade je nutné jednať a zbaviť sa nepríjemných príznakov myómov čím skôr. Všetky príznaky nájdete podrobne rozpísané na našom webe. Je dôležité navštíviť svojho gynekológa, ktorý vám určí presnú diagnózu.

Síce zatiaľ s určitosťou nevieme prečo sa myómy tvoria, naisto však vieme, že ich rast je závislý od pohlavných hormónov estrogénov a najmä gestagénov, ktorých najväčším zdrojom sú v období do menopauzy vaječníky, kde sa periodicky vytvárali. Keďže táto „potrava“ myómov sa v menopauze vytráca myómy prestávajú rásť , zmenšujú sa, až zmiznú úplne. 

Liečebných metód myómov je v súčasnosti oveľa viac ako tomu bolo v minulosti a najmä pre ženy v klimaktériu alebo pred menopauzou sa črtá riešenie na preklenutie obdobia do menopauzy vo forme tabletovej liečby určenej na liečbu myómov maternice, ktorú je možné cyklicky opakovať. Vďaka liečbe nepríjemné ťažkosti, ktoré myómy spôsobujú ustupujú a veľkosť myómov sa zmenšuje. Keďže pacientka môže liečbu opakovať, vie hravo zvládnuť obdobie do menopauzy bez ťažkostí a žiť tak úplne normálny život bez príznakov spôsobených myómami, kedy aktivita myómov prirodzene klesá, zmenšujú sa, až zmiznú úplne.

Na svete a určite aj na Slovensku existuje mnoho žien, ktorým by medikamentózna liečba pomohla, ale nevedia o nej. Majú za sebou hysterektómiu (úplne odstránenie maternice), s čím sa veľmi dlho nevedeli vyrovnať a zároveň im pribudli aj ďalšie problémy, ktoré súvisia s odstránením maternice. Okrem ťažkého psychického vyrovnania sa so stratou maternice, môžeme spomenúť napríklad časté až nutkavé močenie, rezanie pri močení, intímne problémy a ďalšie. Mnohé ženy, ktoré boli spokojné bezprostredne po operácii časom ľutujú, že zákrok podstúpili, pretože sa psychicky nevyrovnali so stratou maternice – symbolom ženstva. Môžeme konštatovať, že hysterektómia vykonaná len kvôli myómom maternice, bez vyskúšania iných neinvazívnych liečebných foriem, už nepatrí medzi súčasné trendy liečby.

Je to na vás

Ak ste pred menopauzou a diagnostikovali vám myómy, určite si nedajte hneď zobrať maternicu a pýtajte sa lekára na medikamentóznu liečbu, ktorá je účinná a neinvazívna. Chráňte si svoje telo pred zbytočnými chirurgickými zásahmi, ktoré môžu mať ešte horší dopad ako na  vašu psychiku, tak aj na fyzické telo. Rozhodnutie je na vás, lekár by mal rešpektovať vaše preferencie, želania a plány do budúcnosti. Všetkým pacientkam s myómami držíme palce pri uzdravovaní a správnych rozhodnutiach pri liečbe týchto nepríjemných nezhubných nádorov. Kde je vôľa, tam je cesta. Určte si tú vašu!

Späť